Návrh a projekt stavby rodinného domu vyžaduje pečlivé plánování. Nezáleží na tom, zda jste zkušený stavitel nebo úplný nováček, je důležité začít se stanovením vašich představ o budoucím bydlení, a to včetně potřeb a přání. Musíte zvážit počet osob, které budou v domě bydlet, promyslet, kolik místností budete potřebovat, jak by měly vypadat skladovací prostory a podobně. Co dalšího je třeba ještě udělat?
Vyhledání pozemku
Základním krokem je najít vhodný pozemek pro stavbu vašeho rodinného domu. Výběr pozemku zahrnuje zvážení faktorů, jako je jeho poloha a velikost, okolní terén, orientace. Je důležité zajistit si informace o stavebním pozemku před jeho nákupem a získat všechna potřebná povolení pro jeho využití pro výstavbu.
Bude to znamenat především nahlédnou do katastru nemovitostí a územního a regulačního plánu města, do jehož působnosti daný pozemek patří. Co se povolení týká, tak rozhodující je stavební povolení od stavebního úřadu.
Příprava projektu
Jakmile máte pozemek, můžete začít plánovat stavbu vašeho rodinného domu. Můžete si vytvořit vlastní návrh a ten pak předložit projektantovi. Ve spolupráci s ním dáte svému novému domovu podobu, ovšem zatím jen na papíře. Toto plánování zahrnuje zvážení takových věcí, jako jsou rozměry budovy, rozvržení místností, použití materiálů na hrubou stavbu, podlahy, omítky atd. a případně využívání moderních technologií.
Finanční plán
Je důležité stanovit si finanční plán pro výstavbu vašeho rodinného domu. Musíte si říct, jaký rozpočet máte k dispozici v podobě vlastních financí a kolik peněz bude třeba si půjčit. Obvykle se to řeší hypotékou. U ní je nutné zvážit plán na splácení, jestli na to finančně budete mít. Určitě za zvážení stojí možnost čerpání dotací z programů na podporu bydlení – například Nová Zelená úsporám.
K finančnímu plánování rozhodně patří i budoucí náklady na údržbu budovy. Novostavba toho moc nepotřebuje. Ale s postupem času se objeví nutnost některých oprav.