Ceny energií v současnosti stoupají astronomickou rychlostí, a tak se nelze divit, že lidé intenzivně přemýšlejí, kde všude by je mohli ušetřit. V opačném případě jim totiž hrozí, že se ocitnou v existenčních problémech. Tento text se pokusí seznámit čtenáře s některými osvědčenými radami.
Od roku 2021 jsou elektrické spotřebiče vybaveny novými štítky
Dnes již definitivně skončila doba, kdy lidé nakupovali elektrické spotřebiče do domácností, aniž by věnovali pozornost energetickým štítkům, jimiž jsou opatřeny. U nás se nachází na pračkách, elektrických troubách, myčkách, chladničkách i klimatizačních jednotkách. Od roku 2021 se v souladu s normami Evropské unie používá označení třídami A-G, když nejúspornější jsou produkty označené písmeny ze začátku abecedy.
Elektrický spotřebič v zásuvce stále spotřebovává energii
Kdo z nás spotřebič po vypnutí rovněž vytáhne ze zásuvky? Spotřebiče přitom fungují ve stand-by režimu, což znamená, že si odebírají proud nepřetržitě. V dlouhodobém časovém horizontu může i tento minimální odběr přinést značnou finanční úsporu. Pohyb navíc, který je spojen s vypnutím přístroje z elektřiny, se tedy rozhodně vyplatí.
LED žárovky jsou hitem dnešní doby
Dalším významným krokem k úspoře v domácnosti je modernizace osvětlení. Dnes již by mělo být takřka povinností mít LED světelný zdroj, jenž má mnohem delší životnost než běžné osvětlení. Udává se, že LED žárovky spotřebují přibližně sedmkrát méně elektrické energie v porovnání s obvyklými žárovkami.
Také v kuchyni existují různé vychytávky
Významných úspor se dá dosáhnout také v kuchyni. Častou chybou je například ohřev konvice plné vody, i když si člověk chystá jen jeden šálek čaje. Podobně odborníci doporučují vyhýbat se vaření jídla v tmavých matných hrncích. Zdůvodňují to tím, že z důvodu povrchové úpravy teplo z vařiče naplno neohřívá jídlo, ale okolní vzduch. Místo toho se mají využívat lesklé chromované hrnce.